26. júna 2009

Michael Joseph Jackson

Michael Joseph Jackson sa narodil v auguste 1958 v mestečku Gary v štáte Indiana. Už odmalička spieval so svojimi štyrmi bratmi v populárnej skupiny The Jackson 5, ktorej pevnou rukou vládol autoritatívny otec Joe. Odvrátenou stranou slávy tejto súrodeneckej skupiny bola strata detstva jej členov.

Súbežne s pôsobením v Jackson 5 odštartoval Michael aj sólovú kariéru. Jeho prvý hit, balada Got to be there, vyšla v roku 1971. O osem rokov neskôr už s albumom Off the wall prekonal hranicu desiatich miliónov predaných platní.

Pravdepodobne najúspešnejším obdobím Jacksonovej kariéry boli osemdesiate roky. Hneď v januári 1980 získal tri ocenenia American Music Awards - najlepší album v štýle soul/R'n'B, najlepší spevák v rovnakej kategórii a najlepší singel. V septembri 1988 si prevzal MTV Vanguard Award a nasledujúci rok v januári dostal na American Music Awards cenu za prínos hudobnému priemyslu.

Album Thriller, ktorý vyšiel v decembri 1982, obsahoval sedem hitov z top desiatky, medzi nimi aj tri jednotky: Billie Jean, Beat It a Thriller. Posledná menovaná skladba neskôr získala platinu a v roku 1999 MTV vyhlásila videoklip k nej za najlepšie hudobné video, aké kedy vzniklo. Thriller strávil 37 týždňov na prvom mieste v hitparáde albumov časopisu Billboard a celých 80 týždňov zotrval v prvej dvestovke. Za predajnosť získal 26-krát platinu - prvú už mesiac po vydaní a stal sa najpredávanejším albumom pop-music.

V 80-tych rokoch si americký spevák a tanečník Michael Jackson vyslúžil povesť "Kráľa popu". Jeho album Thriller sa stal najpredávanejším albumom v histórii a Jacksonove videoklipy hltali milióny fanúšikov po celom svete. V nasledujúcom desaťročí však spevák už viac ako hudbou pútal pozornosť svojím excentrickým životným štýlom a s ním spojenými škandálmi.

Na konci 80. rokov Jackson napísal spolu s Lionelom Richiem nezabudnuteľnú pieseň We Are The World. Z nasledujúceho albumu Bad (1987) vzišlo sedem hitových singlov a osem týždňov kraľoval hitparáde albumov. Tretí superhitový album Dangerous vyšiel v roku 1991. Najväčšie hity z neho boli In The Closet, Will You Be There?, Remember The Time a platinový Black or White. Fanúšikovia v USA si kúpili viac ako sedem miliónov kópií a získal sedem platinových platní.

Albumy sa síce predávali v desiatkach miliónov, historický úspech Thrilleru už neprekonali. Jacksonovu popularitu zvýšila aj autobiografická kniha Moonwalk a film Moonwalker. Obe diela vznikli v roku 1988 a boli pomenované po slávnom tanečnom kroku, ktorým sa Jackson preslávil vo svojich videoklipoch a na stále bombastickejších koncertných šou.

V 90. rokoch Jackson dostal štyri ceny American Music Awards a jednu Grammy. Vo februári 1993 si na 35. odovzdávaní Grammy v Los Angeles prevzal Living Legend Award. O dva roky neskôr vydal kompiláciu dvoch CD HIStory: Past, Present & Future Book 1. Pieseň Scream, dueto so sestrou Janet, bola platinová a získala tri ocenenia na MTV Video Music Awards. Z albumu pochádza aj hit You Are Not Alone. V máji 1997 Michaela ako súčasť Jackson 5 uviedli do Rock'n'Rollovej Siene Slávy. V tom čase vyšiel aj jeho výberový album Blood on the Dance Floor: HIStory in the Mix, ktorý okrem remixov starších skladieb, obsahoval aj päť noviniek.

Nové tisícročie začal kráľ popu s ocenením Najpredávanejší spevák milénia na špeciálnom udeľovaní cien World Music Awards. V roku 2001 ho uviedli do Rock'n'Rollovej siene slávy ako sólového speváka. V októbri toho istého roku vydal po šiestich rokoch ďalší štúdiový album Invincible. Napriek tomu, že sa stal jednotkou hneď v prvý týždeň vydania, nedosiahol úspech predchádzajúcich albumov. Na American Music Awards 2002 Jackson dostal ocenenie ako najlepší umelec storočia. V tom istom roku ho uviedli aj do Siene slávy autorov piesní. V rokoch 2003 a 2004 vydal ešte dva výberové albumy: Number Ones, ktorý vyšiel na CD aj DVD a Michael Jackson: The Ultimate Collection.

Prelom 80-tych a 90-tych rokov sa však tiež stal dobou, keď Jackson začal viac pútať pozornosť ani nie tak hudbou ako svojím stále bizarnejším vzhľadom a rozličnými škandálmi. Stránky bulváru plnili dohady o počte plastických operácií, ktoré Jackson údajne podstúpil. Stále bledší odtieň hudobníkovej pleti, chorobná túžba po čistote a nepostrádateľné rúška cez ústa - to všetko dávalo podnety k nekonečným špekuláciam o spevákovom zdravotnom stave.

Hlavný problém sa však objavil v roku 1993, keď bol Jackson prvýkrát obžalovaný zo sexuálneho zneužívanie trinásťročného chlapca. Podozrenie sa síce nepreukázalo, ale Jackson sa s rodinou chlapca dohodol na mimosúdnom vyrovnaní. Tým vtedy prišiel o časť svojho majetku, ale aj starostlivo budovaný imidž ochrancu slabých a utlačovaných, ktorý dušou stále zostáva dieťaťom. V novembri 2003 bol na Jacksona kvôli zneužívaniu detí vydaný ďalší zatykač. V roku 2005 však súd speváka oslobodil.

Odpoveďou na špekulácie o intímnych sférach Jacksonovho života sa mala stať svadba s dcérou Elvisa Presleyho Lisou Marie. Konala sa v júli 1994. Manželstvo sa však po roku a pol skončilo rozvodom. Rovnaký koniec mal v roku 1999 aj zväzok so zdravotnou sestrou Debbie Rowe. Počas zhruba trojročného manželstva s ňou Jackson splodil syna Princa Michaela I. a dcérku Paris. Matka spevákovho tretieho dieťaťa, Princa Michaela II., nie je známa.


Hurá !!!

Konečne! Dokázala som to! Úspešne som ukončila druhý ročník na výške. Nič neprenášam do tretiaku, takže som strašne šťastná a konečne si môžem vydýchnuť. V septembri ma čakajú prvé štátnice, tak držte palce, aby som to zvládla. Aspoň tak, ako teraz skúšky. Včera som mala poslednú. Ale už to mám z krku. Chvalabohu.
Ostatným, ktorí ešte nejakú skúšku majú, držím palce a prajem veľa šťastia. Po skončení všetkých skúšok to pôjdeme osláviť :-)

24. júna 2009

Gary Leonard Oldman



Britský herec Gary Oldman nepatrí k žiadnym vyhláseným krásavcom. Nikdy sa nestal a asi ani nestane sexsymbolom. Nepatrí ani medzi superhviezdy, hoci by mohol. Jeho talent je neodškriepiteľný, všestranný a herecký rozsah široký. Možno je to jeho výzorom a možno svoj podiel na tom má aj minulosť, že v jeho repertoári postáv figurujú prevažne kriminálnici a psychopati.

Život k malému Garymu Leonardovi Oldmanovi, narodenému 21. marca 1958 v špinavej časti Londýna (štvrť New Cross), nebol práve najštedrejší. Otec bol zváračom, druhým povolaním alkoholik, a navyše nikdy nebol doma. Jedného dňa sa nevrátil. Utiekol aj s milenkou. Gary mal vtedy sedem rokov. Ťažko opísať, čo sa vtedy mohlo diať v duši malého chlapca. Gary sa utiekal do sveta predstierania. Túžil byť klaviristom alebo boxerom. Neskôr zistil, že viac ako skutočný záujem o tieto profesie ho baví tváriť sa že je tým, čím v skutočnosti nie je. A tak sa stal hercom.

Prvé a pomerne rýchle filmové úspechy Garyho nadobro vtiahli do sveta filmu. Jeho obľúbenou postavou sa stal vyšinutý írsko-americký násilník Jackie Flannery, ktorého si zahral po boku Seana Penna v thrilleri Stav milosti (State of Grace, 1990). Priemerný film sa stal mierne nadpriemerným hlavne vďaka hereckým výkonom. Výrazne nad všetkými stojí práve výkon Garyho, ktorý by si za túto úlohu zaslúžil aspoň nomináciu na Oscara. Nič také sa však nestalo.

V roku 1990 sa Gary podieľal na dráme Henry & June (Henry & June, 1990), v ktorej sa stretol s herečkou Umou Thurman. Počas filmovania sa zblížili a vzťah spečatili ešte v tom istom roku manželstvom. Rozvíjajúce sa Garyho problémy s alkoholom však manželstvu nepriali a po dvoch rokoch sa manželstvo rozpadlo. V tom čase bola bežná Garyho dávka dve fľaše vodky denne.

Úžasnú charizmu a erotický náboj vdýchol Gary svojej postave grófa Drakulu vo filme režiséra Francise Forda Coppoly Drakula (Dracula, 1992). Podľa všetkého Gary nedostal žiadne inštrukcie ako by mal stvárniť túto známu postavu z románu Briama Stokera. No svojich divákov si získal, podmanil a očaril ako skutočný gróf. V úlohe Miny sa objavila sladká Winona Ryder, profesora Van Helsinga stvárnil nemenej charizmatický Anthony Hopkins. Film ocenila aj Americká filmová akadémia. Získal Oscara za kostýmy, masky a strih zvukových efektov.

Vo filme Pravdivá romanca (True Romance, 1993) stvárnil Gary pasáka Drexla. Ďalšou postavou bol skorumpovaný agent z protidrogového oddelenia Stansfield, ktorého si zahral vo filme Luca Bessona Leon (Léon, 1994). Vzťah profesionálneho zabijaka v podaní francúzskeho gavaliera Jeana Rena a dvanásťočného dievčatka (Natalie Portman), ktorému policajt vystrieľa celú rodinu si získal mnohých divákov. Bol nominovaný na cenu Césara a režisér si odniesol Českého leva. Úplne rozdielnu postavu od predošlých stvárnil vo filme Nesmrteľná milenka (Immortal Beloved, 1994), životopisnom filme o geniálnom nemeckom skladateľovi Ludwigovi van Beethovenovi. Tentoraz nehrá žiadneho zloducha, ale samotného skladateľa - a znova bravúrne. Kvôli dôveryhodnosti cvičil celých šesť hodín denne na piano. Ženskú úlohu si zahrala Isabella Rossellini, s ktorou sa Gary na čas zblížil.

Nie je veľa filmov, v ktorých by hral Gary romantické postavy. Vo filme Šarlátové písmeno (The Scarlet Letter, 1995), ktorý sa odohráva v Anglicku v 17. storočí, stvárnil reverenda. Ten pocíti zakázanú lásku k vydatej žene v podaní Demi Moore). Ich láska prejde mnohými ťažkými skúškami. Spomínaný film nebol dvakrát dobre prijatý ani divákmi a ani kritikou. Z prepadáku vyšiel víťazne práve Gary, ktorý to potiahol aj za nepresvedčivú Demi Moore.

Ďalšieho zloducha, Zorga s jedinečným šarmom a prehľadom, stvárnil v akčnom sci-fi Luca Bessona Piaty element (The Fifth Element, 1997). Jeho kombinácia šialenca s prenikavou inteligenciou a čiernym zmyslom pre humor je jednoducho dokonalá. Hlavnú úlohu, piaty element alias lásku a život zosobnenú v žene menom Leeloo stvárnila vtedajšia režisérova manželka Mila Jovovich. Jej partnerom bol herec s extrémne krátkymi replikami, Bruce Willis. Ani v nasledujúcom snímku sa podstata Garyho postavy nelíši. Naučil sa len dobre po rusky a zahral si teroristu v akčnom filme režiséra Wolfganga Petersena Air Force One (Air Force One, 1997). Na druhej strane barikády stojí americký prezident v podaní Harrisona Forda, ktorý sa nemieni vzdať teroristom bez boja.

Objavil sa aj v pokračovaní úspešného oscarmi oceneného filmu Mlčanie jahniatok, Hannibal (Hannibal, 2001). No asi málokto si uvedomil, že sa díva na Garyho Oldmana, šikovne a škaredo zamaskovaného, pretože hral Masona Vergera, obeť dr. Lectera, ktorá prežila. Komédia Interstate 60 (Interstate 60, 2002) patrí k tomu lepšiemu, čo Gary stvárnil. Nevšedný príbeh s originálnym scenárom rozpráva o Nealovi v podaní Jamesa Marsdena, ktorý sa snaží nájsť sám seba a na ceste za poznaním stretáva nezabudnuteľných ľudí. V romantickej komédii Tiptoes (Tiptoes, 2003) si zahral spolu s Kate Beckinsale a Matthew McConaugheyom. Úlohu gangstra Charlie Storma si strihol v akčnom snímku Hriech (Sin, 2003)

V súčasnosti môžeme Garyho vidieť v Harry Potterovi, kde si zahral postavu Siriusa Blacka, hľadaného zločinca. Nie je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá a Gary si tentoraz nezahral kriminálnika v pravom slova zmysle. Keďže prijal úlohu vo filme určenom predovšetkým deťom (ale nie len tak celkom pre nich), sa razom stal hviezdou aj v detskom svete.



Dvakrát rozvedený Gary Oldman je otcom troch synov. Toho času je abstinujúcim alkoholikom. S najťažším obdobím vo svojom živote, vzťahom medzi ním a otcom s alkoholom, sa vyrovnal skrz svoj silne autobiografický režijný počin Nič ústami (Nil by Mouth, 1997), ktorý aj sám financoval. Film bez happyendu popisuje život v prostredí, v ktorom vyrastal - južný Londýn. Sám v tomto filme nehrá, ale kvalitu filmu ocenila aj porota filmového festivalu v Cannes. Herečka Kathy Burke si odniesla cenu za hlavnú ženskú úlohu. Scenár a réžia si odniesla aj cenu BAFTA.

Hral aj vo filme Batman začína (2005) a tiež v Temnom rytierovi (2008), v ktorých stvárnil seržanta Jamesa Gordona.

Gary Oldman je možno blázon, možno rebel a možno narušená osobnosť s deštrukčnými sklonmi. Ale to géniovia občas sú. Jeho nadanie ešte nebolo ocenené Oscarom, ale čo nie je, môže (raz) byť. Zaslúžil by si to. Aj napriek tomu, že drvivá väčšina postáv, ktoré stvárňuje sú kriminálnici, gauneri a vyšinutí psychopati.

17. júna 2009

Jason Michael Statham



Jason Statham sa narodil 12. 9. 1972 v Londýne a vyskúšal si to, čo ho bavilo (potápanie) i to, na čo akoby sa narodil (modeling). Zdá sa, že konečným a relatívne úspešným spojením jeho koníčkov dobre vyzerať a mať vynikajúcu kondičku sa stal svet filmu.

Na strieborné plátno zavítal J.S. koncom deväťdesiatych rokov kultovou snímkou Zbaľ prachy a vypadni (Lock, Stock and Two Smoking Barrels). Ostrý režijný debut Guya Ritchieho sa nezakryto inšpiroval Tarantinom, spojac krv a komplikovaný rozprávaný príbeh do jedného útvaru prizdobeného absurdným humorom. Spolupráca Guy/Statham sa páčila nie len divákom, ale i obidvom pánom. Ich tretia spoločná práca, Revolver (Revolver) z roku 2005, sa niesla v duchu nezáujmu obecenstva, zato ich druhý projekt - Podfu(c)k (Snatch.) - bol úspešnou reprízou Prachov, akurát že teraz do party pribrali Brada Pitta.

Rázny Jason Statham, to ale nie sú iba snímky Madonninho manžela, to sú aj pokusy o osamostatnenie sa. Ale nie príliš úspešné; ak si Jason za tie roky vydobyl aspoň trošku kultovejší trón v Hollywoode, je to len vďaka tomu, že zaplnil zívajúcu medzeru v akčnom žánri a stal sa dôstojnou konkurenciou Vina Diesela a The Rocka. Títo svalovci sa otvorene hlásia k starej škole osemdesiatych rokov (Arnold, Sly, Willis, Seagal) plnej šialených zloduchov, nezraniteľných hrdinov, krásnych žien, vybuchujúcich áut a žiadnych príbehov. Tie filmy nikdy nestáli veľa, zato vždy mali dostatok fanúšikov, takže sa nakoniec zaplatili. Jason to ako staromódny akčný borec 80. rokov ustojí, preto ťažko povedať, na čo je dobré jeho uchyľovanie k hlúpym sci-fi bitkám s Jetom Li z produkcie Joela Silvera ako je Jediný (The One) a nepresvedčivo lacným sci-fi hororom bývalých hororových legiend (John Carpenter) ako sú Duchovia Marsu (Ghosts of Mars). V posledne menovanej snímke stelesnil seržanta Butlera, člena drsného komanda (ďalej napr. Ice Cube, Pam Grierová, Natasha Henstridgeová) na Červenej planéte napadnutým agresívnymi tvormi podobným zombíkom. Kvôli tejto úlohe herec odmietol účinkovanie v podstatne vydarenejšom filme, werewolf horore Neila Marshalla Dog Soldier.

Až rok 2002 bol ranou do čierneho, keď šľachovitého Angličana do svojich milovaných i preklínaných rúk najal producent Luc Besson v európskej nízkorozpočtovej nakladačke Kuriér (The Transporter). Tu sa predstavil ako chladnokrvne profesionálny šofér Frank Martin. Nikdy sa nepozerá do kufra na to, čo preváža... až raz. A to raz má tvár peknej Qi Shuovej a o sériu šialených, kaskadérsky náročných bojových scén nebude núdza. Ani voľné pokračovanie, Kuriér 2 (The Transporter 2), nesklamalo nenáročných fanúšikov remeselne špičkovo zvládnutej akcie a opätovne ukázalo, že Jasonovi to ako drsnému ale stále kladnému chlapíkovi pristane.

Rok 2003 sa niesol v znamení spolupráce s hviezdnejšími hereckými rovesníkmi, Charlize Theronovou, Markom Wahlbergom a Edwardom Nortonom v priemernej ale finančne úspešnej zlodejskej komédii Lúpež po taliansky (The Italian Job). V tejto snímke, preslávenej naháňačkou Mini Cooper však neukázal nič nové, iba pokračoval v budovaní povesti mlčanlivého britského tvrďáka. Koketovanie s hollywoodskou špičkou (Mann, Cruise, Foxx) - do digitálnej tmy magicky zahalený inteligentný triler Collateral (Collateral) - sa ale u Jasona nieslo v duchu natoľko podpornej roličky, že si niektorí musia teraz kliknúť na IMDb, aby si overili, že sa tu herec naozaj mihol. Nasledoval tuctový americký triler Mobil (Cellular).

Medzi jeho zatiaľ posledné projekty patrí cameo v remakeu Ružový panter (Pink Panther) a triler Chaos s Wesleym Snipesom prirovnávaný k (slabšiemu) Inside Man Spikea Leea. Skutočný chaos ale Jason spôsobil až adrenalínovou super-nakladačkou Zastaneš a neprežiješ (Crank). V tejto nonstop akčnej bombe sa predstavuje ako nájomný vrah s jedom v krvi. Prežiť môže len ak nedovolí klesnúť svojmu adrenalínu. Uf.

Je pravda, že každé desaťročie sa v Hollywoode nesie v inom duchu a bolo by teda od veci očakávať návrat 80. rokov. No jeho fanúšikovia iba zostarli, sú nostalgickejší... ale neumreli. Ťažko povedať, či je Jason Statham schopný ponúknuť presvedčivý herecký výkon. Dodnes po ňom siahajú prevažne béčkarskejší režiséri s tomu odpovedajúcimi rozpočtami, scenármi a veľkosťou fanúšikovskej obce. Jasonov fanklub u svojho na krátko ostrihaného až plešivejúceho miláčika oceňuje prevažne chlapácku drsnosť, aká sa nedá naučiť, že ho nikdy nikto a nič nevyvedie z rovnováhy a stopercentné spĺňanie škatuľky „cool“. Niekomu stačí k šťastiu málo.

A ak ste nevideli film Kuriér 3, tu je krátky obsah:

Neprekonateľný Jason Statham sa vracia v úlohe kuriéra Franka Martina, ktorý doručí všetko a nepýta sa nič. Tentokrát však musí splniť úlohu, v ktorej neurčuje pravidlá, bojuje s časom a musí doručiť nezvyčajne krehký tovar – dcéru ukrajinského vládneho úradníka – Valentínu.
Na ceste z Marseilles k Čiernemu moru im poskytne ochrannú ruku francúzsky inšpektor Tarconi a pomáha pri rýchlych únikoch pred ľuďmi vyslanými Valentíninym otcom. Valentína Frankovi situáciu neuľahčuje a odmieta spolupracovať, keď sa na scéne objaví Johnson – najväčší Frankov problém, Valentína podľahne Stockholmskému syndrómu a začne voči svojmu únoscovi pociťovať hlbokú náklonnosť. Dokáže Frank zvíťaziť nad neúprosným časom, zákerným Johnsonom, splniť svoju úlohu a zachrániť svet pred katastrofou?
- odporúčam si ho pozrieť. Síce už to nie je to, čo 1 a 2, ale to nevadí :-)

- a ešte taká jedna zaujímavá informácia: Jason Statham meria až 184 cm. V Kuriérovi sa to až tak nezdá, tam mi pripadal skôr taký menší. Vám nie?



16. júna 2009

Svadba

Konečne som dorobila video z fotiek zo svadby. Bolo super. Bola to moja prvá svadba. Už sa teším na ďalšiu. Kto sa hlási ako prvý? Pozrite si video a komentujte. Dík :-)



Vydávala sa moja jediná sesternica Petra. Svadba nebola v kostole, ale v Primaciálnom paláci v Blave a oslava bola pri Pezinku v jednom hoteli. Krásna príroda, čistý vzduch, veľa zábavy. Síce som toho veľa nenatancovala, ale zato som sa dobre porozprávala. A teraz neviem kedy ich zas uvidím, lebo idú až na mesiac na svadobnú cestu.
Ale strašne sa k sebe hodia. Nie?

5. júna 2009

Pozor, pozor !!!

Týmto vás chcem donútiť, aby ste sem chodili čo najčastejšie a dali vedieť aj nejakým iným ľuďom, že existuje aj také niečo ako môj blog. Ako ste si všimli, začala som sem pridávať články o živote známych ľudí, a nikdy neviete ani dňa, ani hodiny, ani minúty, kedy sem zverejním niečo o niekom ďalšom, pretože to neviem ani ja sama :-) Tak sledujte, komentujte a všetci budeme spokojní :-)

3. júna 2009

Franz Kafka


Franz Kafka

(* 3. júl 1883, Praha - † 3. jún 1924, Kierling pri Viedni) - český, po nemecky píšuci spisovateľ židovského pôvodu, jeden z najvýznamnejších prozaikov svetovej literatúry 20. storočia, sa narodil pred 126. rokmi 3. júla 1883 v Starom Meste v Prahe. Bol najstarší zo šiestich detí v rodine obchodníka s galantérnym tovarom.

V roku 1901 začal študovať chémiu na Nemeckej univerzite v Prahe, po krátkom čase však prešiel, na otcovu žiadosť, na štúdium práva. Navštevoval aj umeleckohistorické a germanistické prednášky a podnikol niekoľko ciest. Uvažoval o štúdiu v Mníchove, po krátkom čase sa však vrátil do Prahy. Počas štúdií spoznal svojho najcennejšieho priateľa Maxa Broda.

V roku 1906 promoval na doktora práv a zamestnal sa na Zemskom a Trestnom súde v Prahe, potom v rokoch 1907-1922 pracoval v Robotníckej úrazovej poisťovni.

Už počas štúdií, aj neskôr popri práci za svoju celoživotnú úlohu považoval literárnu tvorbu, ale k výsledkom svojho úsilia bol nesmierne kritický. V roku 1908 uverejnil svoje prvé črty v mníchovskom časopise Hyperion. Neskôr prispieval do Brodovej antológie Arkadia.

Max Brod sa veľkou mierou pričinil o rozšírenie jeho diela, keďže nie všetky Kafkove literárne práce vyšli počas jeho života. Ako správca jeho dedičstva Brod uverejnil tri fragmenty románov, napriek pokynu z testamentu o zničení týchto textov. Avšak Kafka zanechal aj druhý testament, v ktorom dáva príkaz na zničenie iba časti diela.

Za jeho života vyšli najmä viaceré poviedky (Ortieľ, Premena a V trestaneckej kolónii). Je aj autorom románov Zámok, Proces, Nezvestný (Amerika).

Kafkovu tvorbu možno pochopiť ako žalobu proti byrokratickej mašinérii, ktorá stratila akýkoľvek cieľ a zmysel a spravuje iba samú seba, ale aj v prenesenom náboženskom a psychologickom zmysle. Kafkove diela sa ťažko zaraďujú do nejakého literárneho smeru, aj keď sú blízko k expresionizmu.

Najmä jeho poviedky možno chápať ako parabolu. Človeka zobrazuje z pohľadu vlastného odcudzenia, jeho dôvera k blížnemu je otrasená a aj samota je veľkou Kafkovou témou.

Sny, obavy, komplexy, spustošujúce a symbolické odzrkadľujú základný postoj v jeho dielach, v ktorom jedinec ako cudzia a vylúčená osoba stále hľadá istotu, podporu a pohodu.

Pod dojmom týchto diel, ktoré sa aj pri ich hĺbke dobre čítajú a sú aj napínavé, vznikol pojem "kafkovský", čo má byť stratenosť jedinca, pocit byť vydaný napospas cudzím a nepochopiteľným mocnostiam.

Dôležitou priateľkou v jeho živote bola prekladateľka Milena Jesenská, s ktorou udržiaval čulú listovú korešpondenciu, a s ktorou sa aj telesne zblížil počas krátkeho pobytu vo Viedni.

Kvôli tuberkulóze musel odísť v roku 1922 zo zamestnania. Na jeseň roku 1923 sa presťahoval do Berlina, kde sa venoval len literárnej činnosti. Žil tam aj so svojou poslednou priateľkou, poľskou židovkou Dorou Diamantovou. O necelý rok neskôr, dňa 3. júna 1924 zomrel v pľúcnom sanatóriu Dr. Hoffmanna v Kierlingu neďaleko Viedne. Dožil sa iba 40 rokov.

1. júna 2009

A je to tu!

Dožili sme sa toho! Všetko najlepšie milý blog, nech sa ti darí a nech ešte vydržíš dlhé roky a nech si ťa pozerá viac a viac ľudí! Už máš rok, ani sa to nezdá ako rýchlo to prešlo. Prekonal si so mnou veselé ale aj ťažké chvíle, bol si pri mne, keď som ťa potrebovala, nikdy si sa na mňa nevykašľal. Spríjemňoval si mi dlhé chvíle. Mám z teba radosť :-) Len tak ďalej!
(a chcem sa poďakovať všetkým, ktorí mi sem píšu komentáre)