Franz Kafka
(* 3. júl 1883, Praha - † 3. jún 1924, Kierling pri Viedni)
V roku 1901 začal študovať chémiu na Nemeckej univerzite v Prahe, po krátkom čase však prešiel, na otcovu žiadosť, na štúdium práva. Navštevoval aj umeleckohistorické a germanistické prednášky a podnikol niekoľko ciest. Uvažoval o štúdiu v Mníchove, po krátkom čase sa však vrátil do Prahy. Počas štúdií spoznal svojho najcennejšieho priateľa Maxa Broda.
V roku 1906 promoval na doktora práv a zamestnal sa na Zemskom a Trestnom súde v Prahe, potom v rokoch 1907-1922 pracoval v Robotníckej úrazovej poisťovni.
Už počas štúdií, aj neskôr popri práci za svoju celoživotnú úlohu považoval literárnu tvorbu, ale k výsledkom svojho úsilia bol nesmierne kritický. V roku 1908 uverejnil svoje prvé črty v mníchovskom časopise Hyperion. Neskôr prispieval do Brodovej antológie Arkadia.
Max Brod sa veľkou mierou pričinil o rozšírenie jeho diela, keďže nie všetky Kafkove literárne práce vyšli počas jeho života. Ako správca jeho dedičstva Brod uverejnil tri fragmenty románov, napriek pokynu z testamentu o zničení týchto textov. Avšak Kafka zanechal aj druhý testament, v ktorom dáva príkaz na zničenie iba časti diela.
Za jeho života vyšli najmä viaceré poviedky (Ortieľ, Premena a V trestaneckej kolónii). Je aj autorom románov Zámok, Proces, Nezvestný (Amerika).
Kafkovu tvorbu možno pochopiť ako žalobu proti byrokratickej mašinérii, ktorá stratila akýkoľvek cieľ a zmysel a spravuje iba samú seba, ale aj v prenesenom náboženskom a psychologickom zmysle. Kafkove diela sa ťažko zaraďujú do nejakého literárneho smeru, aj keď sú blízko k expresionizmu.
Najmä jeho poviedky možno chápať ako parabolu. Človeka zobrazuje z pohľadu vlastného odcudzenia, jeho dôvera k blížnemu je otrasená a aj samota je veľkou Kafkovou témou.
Sny, obavy, komplexy, spustošujúce a symbolické odzrkadľujú základný postoj v jeho dielach, v ktorom jedinec ako cudzia a vylúčená osoba stále hľadá istotu, podporu a pohodu.
Pod dojmom týchto diel, ktoré sa aj pri ich hĺbke dobre čítajú a sú aj napínavé, vznikol pojem "kafkovský", čo má byť stratenosť jedinca, pocit byť vydaný napospas cudzím a nepochopiteľným mocnostiam.
Dôležitou priateľkou v jeho živote bola prekladateľka Milena Jesenská, s ktorou udržiaval čulú listovú korešpondenciu, a s ktorou sa aj telesne zblížil počas krátkeho pobytu vo Viedni.
Kvôli tuberkulóze musel odísť v roku 1922 zo zamestnania. Na jeseň roku 1923 sa presťahoval do Berlina, kde sa venoval len literárnej činnosti. Žil tam aj so svojou poslednou priateľkou, poľskou židovkou Dorou Diamantovou. O necelý rok neskôr, dňa 3. júna 1924 zomrel v pľúcnom sanatóriu Dr. Hoffmanna v Kierlingu neďaleko Viedne. Dožil sa iba 40 rokov.
zaujímavá skutočnosť, že tak veľa známych ľudí dosiahlo najväčší úspech až po smrti... (a pokračuje to dodnes viď heath), len si ešte mohla pridať nejaký vlastný názor na jeho tvorbu ;)
OdpovedaťOdstrániťMôžeš takto pokračovať.
OdpovedaťOdstrániťĽ.F.
o tej jeho tvorbe by som si musela najprv niečo prečítať v starej litike, lebo si z toho už nič nepamätám, ale potom možno tam niečo doplním :-)
OdpovedaťOdstrániť